MENÜ

 

KEDİNİZ YENİ EVİNİZE ALIŞAMIYORSA…

 

Kedilerimiz böyle bir sorun yaşadıklarında, kesinlikle bunun için iyi nedenleri vardır. Kadife patili dostlarımızın bazıları, sanki yıllardır o yeni evde yaşıyormuş gibi, hızla adapte olurken, diğerleri taşınmaktan o kadar rahatsız olur ki, evini ile birlikte kedinizi de değiştirdiğinizi sanırsınız. Taşınırken, hem sizin hem de minik dostunuzun hayatını nasıl kolaylaştırabileceğinize beraber bir göz atalım.

 

Bir evden başka bir eve taşınmak, sadece bizler için yorucu olan bir iş değildir. Kedilerimiz de bu değişiklikten epeyce etkilenebilir. Rutinine ve kendi yaşam alanına bağlı olan kedilerimizin taşınma esnasında gördükleri tek şey, bizim stresli bir şekilde tüm eşyaları kutulara koymamızdır. Rahatlatmak için yanımıza geldiklerinde ise onlar için vaktimiz olmaz. Kedilerimiz için bu durum kesin bir yargıyı getiri; kötü bir şey oluyor! Hayvan davranış bilimcisi Dr. John Wright’ın da söylediği gibi; kedi için iyi bir hayat, alışık oldukları bir çevre ve düzenli bir rutindir. Yeni bir eve taşındığınızda ise bunların hepsi gitmiş olur. Siz, tüm eşyaların kutulanmasının bir nedeni olduğunu bilirsiniz, ancak evcil dostunuz bundan sonra ne olacağını bilemez.

 

Bunları Unutma Sahip!

 

Taşınmak, yenilik ve değişiklik demektir. Ve bu, kediniz için de geçerlidir. Dostunuzu bazı şeylere ne kadar erken alıştırırsanız, taşınmak onun için o kadar kolay olur. Taşınmanın onun için travmatik bir tecrübe olmasını istemezsiniz, değil mi? Örneğin; daima köşedeki veteriner kliniğine gidiyorsanız minik kediniz taşıma kabına alışıktır, ancak araba seyahatlerine yabancı olabilir. Taşınmaya karar verdiğiniz andan itibaren, dostunuzu arabada seyahat etmeye alıştırın. Bırakın, arabaya bindikten sonra kötü bir şey olmayacağını öğrensin. Ya da ona evde siz bir odadayken, onun başka bir odada kutusunda kapalı kalması gerektiğini öğretin. Neticede, nakliyeciler geldiğinde muhtemelen o kutusunda kapalı ve sakin bir odada kalacaktır.

 

Ya, Burası Neresi Yaa?

 

Birçok kedi için taşınmanın en kötü bölümü taşınırken yaşanılanlar değil, taşındıktan sonra başlayan dönemdir. Dostunuzun davranışları taşındıktan sonra değişirse, buna şaşırmayın. Onun için her şey yenidir. Yeni eve geldiğinde, birkaç gün saklanabilir ya da iştahsız olabilir. Yeni ortama daha kolay alışabilmesi için, kedinizi ilk başta dekorasyonunu bitirdiğiniz bir odada bırakın. Dostunuzun o odada kaldığı sürede, siz diğer odaları yerleştirirsiniz. Kediniz, kapalı olduğu odada bile birkaç saat kutusunda kalsın. Odayı kendini güvende hissettiği kutusundan gözleriyle ve burnuyla keşfeder. Kutunun yanına tuvalet, mama kapları ve oyuncaklarını koyduktan sonra, onu o odada serbest bırakabilirsiniz. Ama yine de bir iki gün o odada kalsın. Odaya iyice alıştıktan sonra, yeni evinin diğer odalarını keşfetmesine izin verebilirsiniz. Bildiği odanın kapısını açık bırakmayı unutmayın. Çünkü ürktüğü bir anda, alışık olduğu o odaya şimşek hızıyla geri dönmek isteyecektir. Yeni eviniz çok büyükse, dostunuzun odaları teker teker öğrenmesi daha iyi olur. Alışmasının alacağı süre, dostunuzun karakterine bağlıdır. Kimileri birkaç günde, kimileri birkaç hafta, hatta ayda yeni evine alışmış olur.

 

Bu süreç içerisinde, ev işleriyle ne kadar meşgul olursanız olun, dostunuza daha fazla şefkat ve sevgi göstermeye bakın. Onunla daha fazla oynayın, ona ekstra zaman ayırın. Zamanla yeni evine alışacak ve kendini güvende hissedecektir.

 

Ben Ödleğim…

 

Dostunuz kolay korkan bir karaktere sahipse, yeni eve ilk geldiğinde, kutusundan çıkar çıkmaz bir yere saklanabilir. Sakin olan gece saatlerinde de yerinden çıkmayabilir. Günlerce saklanan dostlarımız bile vardır. İkinci aşamada, kapı açık olmasına rağmen, günlerce odadan çıkmayan kediler vardır. Onu, şefkat dolu sözlerle çıkmaya ikna etme çabalarınız boşa gidecektir. En iyisi, onu rahat bırakmanız ve ihtiyaç duyduğu eşyaların yanında olmasını sağlamanızdır. Unutmayın, kendini güvende hissetmek için sadece zamana ihtiyacı vardır.

 

Ben Dışarıda kaybolurum!

 

Kedinizin sokaklarda dolaşmasına izin veriyorsanız, yeni evinizde bu işi ağırdan alın. İlk günlerde dışarıya çıkıp kaybolmaması için, hava ne kadar güzel olursa olsun, iki hafta boyunca pencere ve kapıları kapalı tutun. Dostunuz, yeni evinin tüm koku ve seslerine henüz alışamadı. Ve bunları bilmesi, geri dönmesi için şart. Yeni evde ilk defa dışarı çıkmasına izin verdiğinizde, onun çıktığı pencere ya da kapıyı açık bırakmayı unutmayın. En iyisi, onu içeriden izleyin ve orada durarak ona güven verin.ç böylece herhangi bir ses ya da başka bir kediden ürktüğü anda, ona seslenerek kaçış yolunu gösterme şansınız olur.

 

Yolumu Şaşırdım!

 

Kedilerin 5 km’lik bir mesafeden bile, evlerine dönen yolu bulabildiklerini biliyor muydunuz? Ancak, 5 km’den sonra bu kabiliyetleri oldukça azalır. Yani, minik dostlarımız 1.000 hektar bir bölgede dolaşıp, evi rahatça bulabilir. Ancak, herhangi bir olay onun yolunu şaşırmasına neden olabilir. Bölgesinin uç noktasındayken bir köpek tarafından kovalanır ya da araba kornalarından korkup koşmaya başlarsa, yanlışlıkla da olsa kendi bölgesinden çıkabilir ve artık dönüş yolunu bulamayabilir.

 

Aynısı, dostunuzun başına yeni evinde de gelebilir. Tabi ki, orada henüz bu kadar geniş bir bölgeye sahip değildir, çünkü çevreyi henüz yeni yeni araştırmaya ve sahiplenmeye başlamıştır. Ama kendine edindiği küçük bölgede dolaşırken, aynı nedenlerle korkup koşmaya başlayabilir. Üstelik yeni eviniz eski evinize çok yakınsa, yeni evinize giden dönüş yolunu henüz bilmediği için eski evinin yolunu daha kolay bulup oraya dönecektir.

 

Pratik bir kural aklınızda olsun; taşındığınız yeni eviniz eski evinize ne kadar yakınsa, kedinizin o kadar uzun bir süre evden çıkmayıp yeni evine alışması gereklidir. Oldukça uzak bir yere taşınmış olsanız bile, dostunuzu en azından dört hafta gibi bir süre dışarıya bırakmamanızı tavsiye ederim. Çünkü bu sürede, yeni evine ancak alışmış olacaktır.

 

Zaten Dışarıya Çıkmayacaktım…

 

Dostunuzun evde “hapis” kaldığını düşünmeyin. Kediniz, pencere kenarında otururken dışarıyı gözlemler ve çok şey keşfeder. Etrafta dolaşan diğer kedileri, onların yattığı yerleri ve kullandıkları yolları pencereden izleyebilir, dışarıdan gelen seslerle kimin kiminle kavga ettiğini bile öğrenebilir. Bu, bir anlamda onun işine gelecektir. Çünkü örneğin; daha önceki bölgesini kolayca koruyabilirken, şimdi “burası benim” diyen çok fazla kedi olabilir. Dolayısıyla kavgalarda çok sık olacaktır.

 

Kediniz dışarıya çıktığında “kedili engellere” çok fazla takılmaması için, pencereden edindiği izlenimler çok önemlidir. Dostunuz, bu şekilde yeni çevrede yolunu daha kolay bulacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MAĞAZALARIMIZDA BULUNAN MARKALARDAN BAZILARI: