Icon

Gececi Kediler

Gececi Kediler

Tüm çalışan insanlar gibi, hafta içleri sabahın bir köründe kalktıktan ve yorucu bir günden sonra, tek istediğiniz deliksiz bir uykudur. Buna elde etmek için eve vardığınızda ise sizi bir kabus bekliyor olabilir. Kediniz! Eğer siz işteyken mışıl mışıl uyuyan dostunuz, siz yastığa kafanızı koyduğunuz anda, hiperaktif bir canavara dönüşüyor ve oyunları ile evi talan ediyorsa işiniz var demektir. Zira bu duruma el koymaz ve bunun bir alışkanlık haline gelmesine izin verirseniz, hayatınız boyunca kulak tıkacı olmadan uyuyamayabilirsiniz!

 

Gündüz melek, gece canavar !

 

Kediler, doğaları gereği “gececi” hayvanlardır. Yani geceleri aktif olurlar. Kulağa çok hoş gelen ve kedilerin hayatlarının üçte ikisini uyuyarak geçirdikleri gerçeği, maalesef kedi sahiplerini pek sevindirmez. Çünkü bu uykulu haller, kedilere nedense gündüzleri gelir! Ve sahipleri ile birlikte vakit geçirmekten hoşlanan dostlarımız, tüm gün uyuduktan sonra, anahtar deliğinden gelen sesle bu uyku halinden uyanmaya başlar. Bu yüzden, kedilerin geceleri aktif olmaları, normal bir olaydır.

 

Yatağınızın altında bulduğu bir eşya ile – ki canı oyun oynamak isteyen bir kedi için, bir toz birikintisi bile mükemmel bir oyuncaktır- çılgınlar gibi oynayan kedinizi elinizde terlik ile kovalamak ise sadece sizden ürkmesini sağlayacaktır. Bu alışkanlığından vazgeçmesini değil, bunun yerine, onu akşamüstleri ya da sabahın erken saatlerinde oynamaya teşvik etmeniz gerekir. Nasıl mı?

 

Mışıl mışıl bir uyku için….

 

Öncelikle, yavru bir kediniz varsa işiniz daha kolay olabilir. Ona, mışıl mışıl bir uyku için öğretmeniz gereken ilk kural, yatağınızın ya da yatak odanızın onun “oyun sahası” olmadığıdır. Bu yüzden küçüklüğünden itibaren sizin uyuduğunuz yerde oyun oynamasına izin vermemeniz gerekir. Eğer bunun için çok geç ise odanızın kapısını kapamak ve başka bir odaya sessiz oyuncaklar koymak, sizin için çözüm olabilir. Oyun alanının başka bir oda olduğunu öğrenmesi için onu oraya kapatmak, sadece o odadan nefret etmesini sağlar. Bunu denemeyin! Unutmayın ki, kediler sadece canları istediğinde canlarının istediği şeyi yapar.

 

Çoğu gececi kedi sahibi, kedileri sabaha karşı uyandığında onun yalnız hissettiğini ya da acıktığını düşünüp, yatağından kalkarak onunla oyunlar oynar ya da onu besler. Bu, yapılabilecek en büyük hatadır ve ona sadece gece ayaklanmasının “harika bir şey” olduğunu öğretir. Doğru hareket, akşamları yorucu ama kaliteli oyun seansları ile onu yormak ve gece ayaklandığında, ona hiç ilgi göstermemektir.

 

Nöbet dağılımı !

 

Kedilerin çoğu, akşamdan geceye geçiş saatlerinden sabahın ilk saatlerine kadar, en aktif oldukları zamanı yaşar. Kötü olan, bu periyodun sizinkinin tam tersi olmasıdır. Öğrenmesi gereken ise sizin periyodunuza ayak uydurmak olmalıdır. Bunun için, ona öğretmeniz gereken birçok şey vardır. Öncelikle, siz akşamları televizyon seyrederken yanınızda uyuyan dostunuz uyandırmanız gerekmektedir. En sevdiği ve peşinden koşturabileceği tür oyuncaklar, bu iş için biçilmiş kaftandır. Ona, gündüz kendi başına oyalanabileceği numaralar öğretmek de sizin işinizdir. Tırmalama tahtasına tırmanmak, atılan topu geri getirmeyi öğrenmek ve yeni oyuncaklar keşfetmek, onu gündüzleri de oyalayacak işlerdendir. Ayrıca, onun için uzun süre ilgisini çekecek oyuncaklar da yaratabilirsiniz. Kartondan bir ev mesela! Bütün kediler, içine girebilecekleri ve saklanabilecekleri yerlere bayılır. Oyun, mama ve uyku saatlerini düzenlemek için yapacağınız çalışmalar ne kadar sık ve eksiksiz olursa dostunuz da bu yeni düzene o kadar çabuk alışacaktır.

 

Evde çok uzun süre yalnız kalan kediler içinse “bir kedi arkadaş” önerilen bir yöntemdir. İki kedi, gün içerisinde birbirini oyalayacak ve yoracak, size de onlarla mışıl mışıl uyumak kalacaktır. İkinci bir kedi almanız mümkün değilse gün içinde, kedinizle oynamak için yarım saatliğine bile eve uğramanız uykunuza katkıda bulunacaktır.

 

Kısacası, gececi kediler için önerilen çözüm; doğru zamanda, doğru yerde, doğru oyuncaklarla oynanan oyun seanslarıdır! Eğer gün içinde evde olmanıza rağmen gececi bir kediye sahipseniz hata tamamen sizdedir. Çünkü bu, onunla yeteri kadar ilgilenmediğiniz anlamına gelir. Ancak, siz de yukarıdaki reçeteyi uygulayarak düzgün bir uykuya kavuşabilirsiniz. Tek bir farkla; gün içinde kedinizi uyurken gördüğünüzde, onu uyandırıp oyuna teşvik ederek. Bu, başlarda biraz zahmetli gelebilir, ancak bir iki haftalık sabırlı bir sistemle deliksiz uykunuza kavuştuğunuzda, buna değecektir.