Icon

O BİR ALMAN BOXER

O BİR ALMAN BOXER

BOXER

 

Yalnızlıktan sıkıldınız ve sizin hızlı temponuza, enerjik yapınıza ayak uydurabilecek, aynı zamanda da sizi hayatının merkezi haline getirecek bir ev arkadaşı mı arıyorsunuz? Evet, bulaşık sırası ona geldiğinde pek umursamayabilir ancak artık tüm yürüyüşleriniz, tüm oyun ve eğlenceleriniz, yüreği sizin için atan Boxer köpeğinizle renklenecek!

 

 

Boxer Köpek Özellikleri:

 

Kökeni: Almanya

Irk Gurubu: İş Köpeği

Kilo – Erkek: 27 – 32 Kg

Kilo – Dişi: 24 – 29 Kg

Boy – Erkek: 56 – 63 cm

Boy – Dişi: 53 – 61 cm

Tüyler: Tek tabakalı, Düz, Parlak, Sık

Tüy Bakımı: Tıraş ihtiyacı yoktur

Tüy renkleri: Beyaz lekeli kahverengi, Çizgili, Kızıl tonları

 

Almanya dendiğinde, aklımıza muhteşem çikolataları ve içkileri gelir. Bir de birbirinden muhteşem köpekleri. Alman Kurdu, Doberman, Rottwiler… Ve elbette Boxer! Oyunculuğu, sevimliliği ve kabına sığmayan yapısı ile tüm hayvan severlerin sempatisini toplayan Boxer köpekleri, adlarını “köpek onur tablosuna”  bundan 100 yıl önce Almanya’da yazdırdı. Boxer köpeklerini atasının, kökenini Belçika’ya kadar takip edebileceğiniz, Brabanter Bullenbeisser adlı, çevik ve güçlü bir köpek olduğu söylenmektedir. Brabanter Bullenbeisser, Almanya’da elit kişiler tarafından yaban domuzu avında kullanılmaktaydı. Yaban domuzu avında karşılaşabileceği tehlikeler ve alabileceği yaralardan korunması için, Boxer köpeğinin atasının kulakları kesilmişti. 1800’lü yıllarda Brabanter Bullenbeisser, artık büyükbaş hayvancılık yapan tüccarların yanında yer alıyor ve iş köpeği gurubunda sayılıyordu.

 

Karakter özellikleri arasında “çalışkanlık ve sahibini mutlu etmek için çırpınmak” olan Brabanter Bullenbeisser, 1830’lu yıllarda İngiliz Bulldog ile karşılaştığında, bugünkü Boxer köpeklerimizin tohumları atılmış oldu.

 

Beyazım Ama Güzelim!

 

Bir İngiliz Bulldog ve bir Brabanter Bullenbeisser’ın aşkının esri olarak dünyaya merhaba diyen Boxer köpeğinin şöhreti, 1860 yılında kurulan Alman Boxer Kulübü ile daha da yayıldı. Boxer, yani “boksör” adını ise kavga ederken pençelerini de kullanıyor olması sayesinde aldı. 1895’te bir Boxer köpeğinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini açıklayan Boxer Kulübü, o zamanlarda Boxer köpeklerinde kabul gören renklerin başında “beyaz”ı göstermekteydi. 1925’te ise pamuk renkli boksörlere büyük bir darbe indi ve kulüp, beyaz Boxer köpekleri yarışmalara kabul etmemeye başladı. Beyaz Boxer köpekler günümüzde halen yarışmalara alınmaz ve yetiştiriciler tarafından kabul görmez.

 

İngiltere İle Tanışma

 

Boxer köpekleri, American Kennel Club’ın 1915 yılında düzenlediği ilk Boxer şampiyonası ile tüm İngiltere’de tanındı. Ancak, Boxer köpeklerinin yıldızını İngiltere’de gerçekten parlatan yıldız, “Yüzyılın Boxer’ı” adlı yarışmanın birincisi olan Bang Away adlı köpek oldu. İlerleyen yıllarda Bang Away, Boxer dünyasının süper yıldızı haline gelmesini sağlayacak 121 ödülün daha sahibi oldu. Tüm bu ödüllerden sonra artık herkes bu mükemmel köpeği ve onun ırkı, harika Boxer köpeklerini konuşuyordu. Ancak bu, dünyanın en şirin boksörleri için henüz bir başlangıçtı. Başlangıcı gibi devamı da göz kamaştırıcı oldu ve Boxer köpekleri bugünkü “iyi, akıllı, çevik, sevimli, fedakar, anlayışlı, sevgi dolu ve güçlü köpek” unvanlarına kavuştular.

 

Ailemizin Köpeği, Evimizin Direği

 

Tam bir aile köpeği olan Boxer’lar, sadık, akıllı ve oyuncu bir mizaca sahiptir. Öyle ki, oyun oynamaya daima hazır olmayan bir Boxer, Boxer değildir denilebilir. Sizi en eğlendirecek hareketlerinden biri de “Kidney Beaning” yani, Boxer köpeğinizin heyecanlandığında arka ayaklarının üzerine kalkıp, kendi etrafında dönerek yaptığı danstır. Ancak, şakacı ve oyuna bu kadar düşkün olan mizacının altında, canını ailesi için feda etmeye hazır bir asker yatar! Siz, Boxer köpeğinizin önüne gelen herkesle oyun oynayabileceğini düşünürken, o sizi korumak için göstereceği tavırlarla sizi çok şaşırtabilir.

 

Agresif bir yanı bulunmayan sadık boksörünüz, sadece sizi korumak istediğinde çirkin yüzünü gösterir. Agresifliği ile olmasa da sizi inatçılığı ile canınızdan bezdirebilecek olan bu akıl kumkumasına fazla imtiyaz tanımanız veya ipleri onun patilerinin arasına vermeniz başınızı ağrıtabilecek bir hareket olur. Bu yüzden, ona ve eğitimine gerekli zamanı mutlaka ayırmalısınız. Ancak, tüy bakımı konusunda endişelenmenize hiç gerek yoktur. Oldukça temiz hayvanlar olan kısa tüylü Boxer köpekleri kendilerini temizleyebilir ve tıraşa ihtiyaç duymaz. Tüylerini haftada bir fırçalamanız ve sadece aşırı yağlandığında yıkamanız sağlıklı tüyler için yeterli olacaktır.

 

O Sizi Sevmeye Hazır, Siz Ona Hazır mısınız?

 

Bir Boxer beslemeye hazırlanıyorsanız, o “bağlılık yeminini” etmeden önce mutlaka gözden geçirmeniz gereken koşullar vardır. Öncelikle, aşırı sıcak veya aşırı soğuk iklim ve ortamlara asla katlanamayan Boxer köpekleri, böyle bir ortamda yaşayanların tercihi olmamalıdır. Ortalama sıcaklıklara sahip şehirlerde yaşayanlar ise ısı dengesinin bozulduğu kış ve yaz mevsimlerinde oyuncu Boxer köpeklerine dikkat etmelidir. İdman ve eğitim ise son derece akıllı ve inatçı olan Boxer köpeklerinde özellikle üzerine düşülmesi gereken konulardır. Yeteri kadar egzersiz yapmayan bir Boxer çok sıkılır ve çok sıkılmış bir köpek, kötü bir köpek olabilir. Eğer, son derece enerjik ve kendi egzersiz programına sahip biriyseniz, Boxer köpeğinizle harika yürüyüşlere çıkabilir, uzun koşular yapabilir ve bu egzersizler sırasında akıllı Boxer köpeğinizi eğitebilirsiniz. Böyle biri değilseniz., Boxer fikrini aklınızdan çıkarın deriz! Ne siz parçalanmış ayakkabılar yüzünden mutsuz olun ne de Boxer köpeğiniz can sıkıntısı yüzünden mutsuz olsun.

 

Boxer hakkındaki bir diğer gerçek de onların bir koruma köpeği olmadığıdır. Evet, sizi ve ailenizi korumaya çalışabilirler, ancak bunu asla bir koruma köpeği kadar iyi yapamazlar. Bu yönde verilen çok sert eğitimler ise Boxer köpeğinizi bir harabeye çevirecektir. Ayrıca, büyük boy köpek gurubuna giren Boxer köpeklerinin harcadıkları enerjiyi yerine koyabilmeleri için düzenli ve ihtiyaçlarını karşılayabilen bir beslenme programına sahip olması gerekir. Tüm bunlar sizin için oluşturulabilir şartlar ise, geriye son bir şey kalıyor; onu deliler gibi, koşulsuzca sevmek! Çünkü o, sizi böyle sevecek… Eğer bu da tamamsa, size sevimli Boxer köpeğinizle mutluluk dolu ve sportif bir hayat dileriz.